• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİ HAZİRAN AYI MESLEKİ ÇALIŞMA SEMİNERİ

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİ HAZİRAN AYI MESLEKİ ÇALIŞMA SEMİNERİ
Halil AKPINAR

ETKİLİ ÖĞRETME VE ÖĞRENME YÖNTEMLERİ

Türk Edebiyatı ve Dil Anlatım Derslerinde Anlatım, soru-cevap, tartışma, tümdengelim, tümevarım, uygulama, canlandırma vb yöntem ve teknikleri ders sırasında yeri geldikçe kullanılmıştır ve kullanılacaktır.

DERS İŞLEME TEKNİKLERİNİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçların derslere yardımcı materyaller halini almaları eğitimde önemli bir ayrıcalıktır. Gerek bilişim teknolojileri derslerinde öğrencilerin teknolojik araçları kullanmayı geliştirmeleri, gerekse taşıyıcı belleklerin yaygınlaşması bilgilerin saklanma ve çeşitlenmesini sağlamıştır.

Movie maker, Powerpoint gibi programlar da görsel öğrenmeye çok önemli katkılar yapmaktadır.

Okulumuzda tüm sınıflarda bulunan akıllı tahtalar dersin işlenişinde görsel ve işitsel olarak katkı sağlamaktadır.

Dersin işlenişinde öğrenciyi merkeze alan yaklaşımlar dersi daha çekici hale getirmektedir.

KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1- 12. sınıf Dil ve Anlatım dersi konuları sınıf seviyesinin altında kalmakta, içerik olarak öğrencilerin bilgilerini pekiştirme amacına uymamaktadır. Bununla beraber 9. sınıfta bütün konular 2 ders saatine sıkıştırılmış, öğrencilerin motive olmasını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca öğrencilerin kendini ifade etmelerine de fırsat tanımamaktadır. 12. sınıf seviyesindeki hayati sınavlar da düşünüldüğünde, öğrencilerin sınava hazırlık fırsatını ortadan kaldırmaktadır. Konuların 9. sınıftan başlanarak eşit dağılımı sorunu ortadan kaldıracaktır.

2- Türk Edebiyatı 12. sınıf konuları arasında günümüz yerli ve yabancı günümüz sanatçıları yeterinde yer bulamamaktadır. Sanatçıların müfredata eklenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

3-Öğrencilerin derse olan ilgilerini artırıcı faaliyetlere ağırlık verilmelidir.Türk edebiyatı ve Dil Anlatım dersinden bilgi yarışması yapılabilir.

4-Şiir okumayı ,yazmayı seven öğrenciler tespit edilerek onlarla şiir bülteni çıkarılabilir.

5-Okulda okul kültürü oluşturma adına dönemlik okul dergisi çıkarılabilir.

6-Derste tamamen öğretmenin not tutturması ve öğretmenin anlatımı sözel yoğunluklu bir ders olduğu için öğrenciyi sıkmakta fakat öğrenciyi dersin içine çektiğimizde konuyu hazırlayıp sunmasını istediğimizde daha akıcı hale geldiği görülmektedir.

7-5 ders saati girdiğimiz sınıflarda Dil Anlatım derslerinden birinde kitap okumaları yaptırmak ya da işlenen konuların haftalık testlerinin çözülmesi faydalı olacaktır.

SOSYAL KÜLTÜREL SANATSAL FAALİYETLERİN BİR ÖNCEKİ YIL İLE KARŞILAŞTIRILARAK NİTELİK VE NİCELİK AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

Geride bıraktığımız eğitim-öğretim yılında Çanakkale Zaferi’nin İlçe programı okulumuz tarafından hazırlanmıştır. Bir önceki eğitim –öğretim yılında da İstiklal Marşı’nın kabulü okulumuzca icra edilmiştir. Okulumuzun yaptığı bu tiyatral gösteriler gayet beğeni aldığı gözlenmiştir.

Milli Bayramlar okulumuz içersinde panolar hazırlanarak, programlar düzenlenerek yapılmıştır.

Edebiyatçılarımızı tanıtan aylık panolar öğretmenlerimizin sorumluluğunda görevlendirdikleri öğrenciler tarafından hazırlanmıştır.

Okulumuz içersinde şiir yarışmaları, fotoğraf yarışmaları, kompozisyon yarışmaları düzenlenmiş ve ödüller verilmiştir.İlçe,il,ve ülkemiz geneli yapılan şiir,kompozisyon yarışmalarına katılım sağlanmıştır.

 

YENİ PLANLARIN YAPILMASI

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı döneminde okulumuzda YGS-LYS ye hazırlık amacıyla ve ders takviyesi amacı ile açılacak kurslar önem arz etmektedir.Bu yönde ciddi bir planlama yapılmalıdır.

Sosyal kültürel olarak şiir dinletisi, tiyatro gösterisi,12 Mart İstiklal Marşının Kabulü -18 Mart Çanakkale Zaferi,27 Aralık Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü etkinliklerinde okulumuzun isminden dolayı il ilçe geneli programlardan birinin okulumuz tarafından icrasının yapılması faydalı olmaktadır.Yine bu programlardan biri okulumuz tarafından yapılabilir.

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam134
Toplam Ziyaret3705043
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Takvim