• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

EĞİTİM-BİR-SEN DENİZLİ ŞUBESİ ŞUBATÇILARA DESTEK VERDİ

 

100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI İSTEDİLER

 

Eğitim-Bir-Sen Denizli Şubesi, 26 Kasım’dan bu yana Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda Şubat 2013'te en az 30 bin öğretmen ataması için Başbakan’dan randevu isteyen Şubatçılar grubunun Denizli temsilcilerini ağırladı. Grup üyeleri, 29 Aralıkta Ankara’ da yapacakları büyük eylemle ilgili bilgi verip destek istediler. Eğitim Bir sen Denizli Şubesi Başkanı Ahmet Sert, “Sendika olarak atama bekleyen öğretmen adaylarımızın yanındayız ve destekliyoruz. Fırsatı olan ve talep eden arkadaşlarımızın eyleme katılımını sağlayacağız” dedi.

 

 

 

Ziyarette konuşan Eğitim Bir Sen Denizli Şubesi Başkanı Ahmet Sert, en fazla payın eğitime ayrılması, yeni okul ve dersliklerin yapımı, eğitimin teknolojik altyapısının güçlendirilmesi, ücretsiz ders kitapları, FATİH Projesi gibi önemli yatırımların, gerek ayrı ayrı gerekse bir bütün olarak değerlendirildiğinde takdir edilmesi gereken yatırımlar olduğunu belirterek, bu yatırımların tamamının amacına ulaşması için en önemli unsurun öğretmen olduğunu söyledi.

Kademeli ve kesintili yeni eğitim sistemine geçişle birlikte öğretmen ihtiyacında artışın söz konusu olduğunu kaydeden Sert, 2012 yılında toplam 57 bin yeni öğretmen alımı gerçekleşmiş olmasına rağmen, öğretmen açığı dolayısıyla şu an itibarıyla 30 bine yakın ücretli öğretmenin derslere girdiğini dile getirdi. Ahmet Sert, ücretli öğretmenlik yapanların önceliği girilecek KPSS olduğu için, kimi ücretli öğretmenin sınava hazırlanmak amacıyla dönem ortasında görevini bıraktığını, kimisinin de sınav kaygısı dolayısıyla eğitime odaklanma problemi yaşadığını söyledi.

Gerek Başbakanın gerekse bakanlığın açıklamalarından 100 binin üzerinde öğretmen ihtiyacı olduğunun anlaşıldığını ifade eden Sert, “Şu an itibarıyla ülkemizde atama bekleyen öğretmen adayı sayısı 250 bin civarındadır. Gerek eğitim fakültelerinin kontenjanlarının disipline edilmeyişi gerekse YÖK-MEB koordinasyonunda geçmişte yaşanan sıkıntılar dolayısıyla, acil ihtiyaç sayısının dışında eğitim fakültelerinden mezun olmuş, istihdam edilemeyen öğretmenler sorunu yaşanmaktadır. Atanma yaşı geçmekte olan, uzmanlığı dışında çalışmaya zorlanan, 400 ile 900 TL arası bir rakama ücretli öğretmenlik yapan, yuva kurmayı öteleyen, ailesine yük olduğunu düşünen öğretmenlerden; yaşadığı stres nedeniyle şimdiye kadar 36’sı intihar etmiş, birçoğu da sağlığını kaybetmiştir. Geçmiş yıllardaki öğretmen alımına esas KPSS puanları birkaç kez kullanılabilmekteyken, 2012 KPSS’den 1 gün önce yapılan yönetmelik değişikliğiyle sınav puanının geçerlilik süresi sadece öğretmen adayları için 1 yıla düşürülmüş ve bu durum da öğretmen adaylarında stresi daha da artırmıştır” diyerek öğretmen atamasının kaçınılmazlığına dikkat çekti.

 

“ŞUBAT’TA 30, AĞUSTOS AYINDA 70 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALIDIR”

 

Sert, Eğitim Bir Sen’in hazırladığı ‘Türkiye ve Dünya’da Öğretmenlik Raporu’nu hatırlatarak, OECD standartları göz önünde bulundurulup gerekli altyapı oluşturulduğunda mevcut öğretmen ihtiyacının 285 bin olacağının ortaya konduğunu dile getirdi. Sert, gerekli öğretmen istihdamı konusunda ihtiyacın tamamının bir anda sağlanamayacağını da bildiklerini vurgulayarak, “Şu an itibarıyla sistemdeki ücretli öğretmen sayısı göz önünde bulundurularak, Şubat ayında 30 bin, Ağustos ayında ise en az 70 bin öğretmen ataması yapılmasının, öğretmen eksikliğinden kaynaklanan sorunları büyük oranda çözeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret3718582
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Takvim