• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

Ayetlere Göre İnsan Tipleri

Ayetlere Göre İnsan Tipleri
 
 
 

İnsana bir sıkıntı dokundu mu, gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken (her halinde bu sıkıntıdan kurtulmak için) bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslenmiş (hoş gösterilmiş)tir.
YÛNUS SÛRESİ 12

Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır.Kendisine kötülük dokunduğu zaman sızlanır.
ME'ÂRİC SÛRESİ 19-20

1- AKİDESİ ZAYIF TİPLER: İnsanlardan öylesi de vardır ki, ona kıyıdan kenardan kulluk eder. Eğer kendisine bir hayır dokunursa gönlü onunla hoş olur. Şâyet başına bir kötülük gelirse gerisin geri (küfre) dönüverir. O dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu apaçık ziyanın ta kendisidir.
HACC SÛRESİ 11

2-HAKTAN KAÇAN TİPLER: Hak apaçık meydana çıktıktan sonra bile onlar bu hususta, sanki gözleri göre göre ölüme sürülüyorlermiş gibi seninle mücadele ediyolar
ENFÂL SÛRESİ 6

3-MENFAATÇİ TİPLER: Aralarında hüküm vermesi için ona (Kurana) ve peygambere çağırıldıkları zaman, bir de bakarsın ki içlerinden bir grup yüz çevirmektedir. Ama gerçek (verilen hüküm) kendi lehlerinde ise, boyun eğerek ona gelirler
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ(23)

4- HAKTAN YÜZ ÇEVİRİP KAÇAN TİPLER: Böyle iken onlara ne oluyor da, öğütten yüz çeviriyorlar? Onlar sanki arslandan kaçan yaban eşekleridirler.
MÜDDESİR SÛRESİ49-51


5- SAHTE DAHİLER TİPLER: Yapmadıklarıyla övünmek isterler.
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ 188

6-GÖRÜNÜŞÜYLE ALDATAN TİPLER: Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!
MÜNÂFİKÛN SÛRESİ 4

7-HER KALIBA GİREN TİPLER: Onlar sizi gözetleyip duran kimselerdir. Eğer tarafından size bir fetih (zafer) nasip olursa, 'Biz sizinle beraber değil miydik?'derler. Şayet kâfirlerin (zaferden) bir payı olursa, 'Size üstünlük sağlayıp sizi mü'minlerden korumadık mı?' derler. , kıyamet günü aranızda hükmünü verecektir. , mü'minlerin aleyhine kâfirlere hiçbir yol vermeyecektir.
NİSÂ SÛRESİ 141

8-KÜFÜRDEN MUANNİD TİPLER: Ey Muhammed!) Eğer sana kağıda yazılı bir kitap indirseydik, onlar da elleriyle ona dokunsalardı, yine o inkar edenler, 'Bu apaçık büyüden başka bir şey değildir' diyeceklerdi.
EN'ÂM SÛRESİ 7

9-GABİ OLAN TİPLER: Onlardan seni dinleyenler vardır. Fakat senin yanından çıktıkları zaman (alay ederek), kendilerine bilgi verilmiş olanlara, 'Az önce ne söyledi?' derler. İşte bunlar, kalplerini mühürlediği ve nefislerinin arzularına uyan kimselerdir.
MUHAMMED SÛRESİ16

10-KORKMAZ UTANMAZ TİPLER: Ateşin karşısında durdurulup da, 'Ah, keşke dünyaya geri döndürülsek de Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve mü'minlerden olsak' dedikleri vakit (hallerini) bir görsen! Hayır, (bu yakınmaları) daha önce gizlemekte oldukları şeyler onlara göründü (de ondan). Eğer çevrilselerdi elbette kendilerine yasaklanan şeylere yine döneceklerdi. Şüphesiz onlar yalancıdırlar.
EN'AM SÛRESİ 27-28

11-ZAYIF KARAKTERLİ MÜNAFIK TİPLER: Bir sûre indirildi mi, 'Sizi bir kimse görüyor mu?' diye birbirlerine göz ederler, sonra da sıvışıp giderler. Anlamayan bir toplum olmalarından dolayı, onların kalplerini çevirmiştir.
TEVBE SÛRESİ 127

12-HİLE ve GAFLET KENDİNDE İCTİMA EDEN TİPLER: İnsanlardan, inanmadıkları halde, 'O'na ve ahiret gününe inandık' diyenler de vardır. Bunlar onu ve mü'minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında değillerdir. BAKARA SÛRESİ 7-8

13-KURU İNATÇI TİPLER : Onlara, 'O'nun indirdiğine uyun!' denildiğinde, 'Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!' derler. Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı (onların yoluna uyacaklar)?
BAKARA SÛRESİ 170

14-CAHİLANE MÜCADELE EDEN TİPLER: Bu tipler hem hakla hem batılla, bildikleriyle mücadele ederler.
İşte siz böyle kimselersiniz! Diyelim ki biraz bilginiz olan şey hakkında tartıştınız. Ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz? bilir, siz bilmezsiniz.
ALİ İMRAN SÛRESİ66

İnsanlardan öylesi de vardır ki, ne bir ilmi, ne bir yol göstericisi, ne de aydınlatıcı bir kitabı olduğu halde kibirlenerek insanları O'nun yolundan saptırmak için, hakkında tartışmaya kalkar. Ona dünyada bir rezillik vardır. Ona kıyamet gününde de yangın azabını tattıracağız
HACC SÛRESİ 8-9

15-İRADESİ VE HİMMETİ ZAYIF TİPLER: Eğer yakın bir dünya menfaati ve kolay bir yolculuk olsaydı, (sefere katılmayan münafıklar da) mutlaka sana uyarlardı. Fakat meşakkatli yol, onlara uzak geldi. Gerçi onlar, 'Eğer gücümüz yetseydi, elbette sizinle beraber çıkardık' diye yemin edeceklerdir. Onlar kendilerini helâke sürüklüyorlar. biliyor ki onlar kesinlikle yalancıdırlar.
TEVBE SÛRESİ 42

16-KORKUSUZ OLAN İMANLI TİPLER : Onlar öyle kimselerdir ki, halk kendilerine, 'İnsanlar size karşı ordu toplamışlar, onlardan korkun'dediklerinde, bu söz onların imanını artırdı ve ' bize yeter, O ne güzel vekildir!' dediler. ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ 173

17-GİZLİ FAKİR TİPLER : Sadakalar) kendilerini yoluna adayan, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremeyen fakirler içindir. İffetlerinden dolayı (dilenmedikleri için), bilmeyen onları zengin sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. İnsanlardan arsızca (bir şey) istemezler. Siz hayır olarak ne verirseniz, şüphesiz onu bilir.
BAKARA SÛRESİ 273

18- VAKAR ve TEVAZU SAHİBİ KİMSELER : Rahmân'ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, 'selâm!' der (geçer)ler.
FURKÂN SÛRESİ 63

19- ÇOŞKUN İMAN SAHİBİ TİPLER : Müminler ancak o kimselerdir ki; anıldığı zaman kalpleri ürperir. Onun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler.
ENFÂL SÛRESİ 2

20-HER ŞEYİN O'NA DÖNECEĞİNE İNANAN TİPLER : Onlar; başlarına bir musibet gelince, 'Biz şüphesiz (her şeyimizle) O'na aidiz ve şüphesiz O'na döneceğiz' derler.
BAKARA SÛRESİ 156

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam112
Toplam Ziyaret3705021
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Takvim