• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

Düzenli spor yapmanın kas ve kemik gelişimine faydaları

Spor kişinin beden ve ruh sağlığını geliştirmek, kendine olan güveniniarttırmak üst düzey performans sağlamak amacıyla yapılır. Bunun yanındasağlıklı ve zinde olmak, boş zamanları değerlendirmek ve kilo koruma için despor yapanlar vardır. Her geçen gün düzenli yapılan bedensel egzersizlerin,sağlık için önemi daha da anlaşılıyor.

Kemik sağlığı için genç yaşlarda sağlıklı beslenme, düzensiz egzersiz vespor yapmanın önemi büyük. Çünkü kemik erimesi yani osteoporozuönlemenin en akıllıca yolu kemik erimesi başlamadan önce düzenli egzersizyapmaktan geçiyor. Kemik erimesi tespit edilen hasta beslenme ve egzersiz(spor) ve gerekirse bazı ilaçlarla takip edilir. Kemik ve kasları güçlendirmekiçin mutlaka doktorun önerdiği bazı hareketleregzersizler yapılmalıdır.

Ancak bu dönemde yapılan spor mutlaka bu konuda uzman olan fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorlarına danışarak yapılmalıdır.Hayatın her döneminde olduğu gibi kemik erimesi durumunda da bilinçsiz egzersiz ve spor yapılması fayda değil zarar getirir. Kemik erimesinin önlenmesi ve ilerlemesinin engellenmesi amacıyla düzenli egzersizhareketler ve spor son derece fayda sağlar.

Egzersizler; kasların, kemiklerin, eklemlerin, kalp-damar sistemi ve fonksiyonlarının en uygun şekilde çalışmasını sağlamaktadır.Uzun mesafe koşuları, bisikletuzun mesafe yüzme gibi dayanıklılık sporları yapanlarda kroner arter hastalığı hipertansiyon ve şeker hastalığı daha nadir görülür. İnsan bedeni özel yeteneklerle donatılmış mükemmel bir varlıktır. Yaşam dinamizmini merkezisinir sistemi kontrol eder. Kalp, yaşam boyu düzenli olarak vücuda kan pompalar. Sürekli egzersizlerle solunum sindirim, boşaltım ve iskelet kas sistemlerinin istenen düzeyde çalışması sağlanır. İnsan bedeninin uzun süre hareketsiz kalması hareket yeteneğinikaybetmesine ve çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Sistemli yapılan spor egzersizleri kaslar üzerinde de etkilidir. Kas kuvvetinin gelişimi, kas kesitinin kalınlığına bağlıdır. Sporegzersizleri sonucunda yapılan çalışma özelliğine göre kas liflerinde bir gelişme görülür Bir kasın çapı, yüksek gerilimde uyarılarverilmesiyle büyür. Enerji depolarının büyümesi ve kılcal damarlarının genişlemesi kas dayanıklılık yeteneğini sağlar.
Egzersiz Yapmanın Gelişmemize Etkisi


Hızlı yürümek bizler için rahatlatıcı bir davranıştır. Egzersiz yapmak ruh havletimizi yerine getirir.eğer hafiflemek istiyorsak herhangi bir jimnastik salonuna gidip kendimiz için 30 dk ayıralım ve yürüyüş yapalım.Böylece daha çok rahatlar ve mutlu oluruz.

Kendimizi daha iyi hissetmek ve görünmek istiyorsak Düzenli ve devamlı olarak egzersiz yapmalıyız.Egzersiz yapmak kaygı ve depresyonu ortadan kaldırır.


Kalp rahatsızlığından şikayet ediyorsanız egzersiz yapmaya ne dersiniz.

Klostrolün düzelmesi ve kan basıncının dengeye girmesi için egzersiz yapmalıyız tabi bu egzersizin düzenli olması gerekmektedir.


Egzersiz yapmanız sonucunda beslenme ve oksijen vb unsurlar düzene girer . kan dolaşımı damarların gelişmesiyle daha iyi yapabilmesine yardımcı olur.

iyi uyumak için egzersiz yapmak:

uykusuzluk şikayetiniz varsa ve uyuyamıyorsanız yapacağınız egzersizler uyumanızda yardımcı olacaktır.
5-6 saat önce yapılan egzersiz gece sizleri daha iyi bir uyku ile uyutacaktır. 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret3724664
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Takvim