• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

Atama Bekleyen Öğretmen Adaylarından Ziyaret

Atama Bekleyen Öğretmen Adaylarından Ziyaret

Atama bekleyen bir grup öğretmen adayı Şubemizi ziyaret ederek, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Şube Başkanımız Ahmet Sert ile görüşen öğretmen adayları, hükümetin seçim öncesi verdiği “öğretmen açığı kalmayacak” sözünü tutmasını istedi. Psikolojik olarak da zor durumda olduklarını belirten öğretmen adayları, her atama döneminin kendileri için yeni bir ümit olduğunu fakat bunun her seferinde boşa çıkmasına artık alıştıklarını ifade ederek, atama döneminin yılda ikiden bire düşürülmesinin, KPSS puanının geçerliliğinin bir yıla indirme tasarısının aleyhlerine olması dolayısıyla bu zor durumu sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşarak destek beklediklerini dile getirdi.
Şube Başkanımız Ahmet Sert, öğretmen adaylarının ziyaretinin eğitim alanındaki her problemin etkin çözücüsünün Eğitim-Bir-Sen olarak algılandığının göstergesi olduğunu ifade ederek, “Atama bekleyen öğretmenlerin durumu; ülkemiz açısından her geçen gün biriken, biriktikçe yıkım potansiyeli artan sosyal bir sorundur. Bireyler açısından durum vahimdir. Üniversite mezunu olmuş, öğretmenlik bölümü okumuş fakat mesleğini bir türlü icra edemeyen, kendini geliştiremediği gibi mesleki bakımdan gittikçe körelen, ekonomik olarak sürekli geriye giden bir birey, birçok bakımdan toplumsal soruna düşmekten kurtulamayacaktır. Bu durum ise, hem birey hem toplum hem de devlet açısından büyük riskler oluşturmaktadır” dedi.
Halihazırda yaklaşık 130 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu kaydeden Sert, şöyle devam etti: “Devlet, hem eğitimin kalitesini artırmak hem de işsizlik sorununa kalıcı bir çözüm üretmek adına kadrolu öğretmen ataması yapması gerekirken, ücretli öğretmenlik gibi ucuz işçilik anlamına gelen palyatif çözümlere yönelmektedir. Diğer yandan, devletin acilen uzun vadede hangi branşta ne kadar öğretmene ihtiyacı olduğunu belirlemesi, bu ihtiyaç doğrultusunda eğitim fakültelerine öğrenci alması gerekmektedir. Yoksa eğitim fakültesi okumuş veya pedagojik formasyon eğitimi almış birçok gencimiz ihtiyaç fazlası duruma düşecektir. Bu durum, hem bazı sosyolojik sorunlara gebe olacak hem de öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyecektir.”
Ahmet Sert, atama bekleyen öğretmenlerin her zaman yanında olduklarını, bir an önce atanabilmeleri için mücadele ettiklerini vurgulayarak, “Devletin, öncelikli bir konu olan eğitimin nitelikli bir ortama kavuşması için gerekli adımları atmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret3735323
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Takvim