• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

AŞI VE PCR ZORLAMASINA KARŞI DİLEKÇE

 NOT: Sendikaların idareye verilmesi için hazırladıkları bir dilekçedir. İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

T.C.

……….. İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü

…………………………………… Okulu Müdürlüğü’ne

…/../2021

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı’nın “Covıd-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler” başlıklı rehberi hükümleri gerekçe gösterilerek tarafımdan Covid-19 salgınına karşı olmuş isem aşı bilgisi, aşı olmamış isem PCR testi sonucunu ibraz etmem istenilmiştir.

 

Salgın hastalık hallerinde kişi veya toplum hakkında uygulanacak tedbirler 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 72 nci maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddede kişilerden zorunlu aşılama veya zorunlu hastalık tanı/teşhis testleri bilgisi istenebileceğine dair hiçbir hüküm bulunmamaktadır.

 

Öte yandan aşı olmayan kişilere getirilen PCR test sonucu ibrazına ilişkin temel hukuki düzenleme, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 20.08.2021 tarih 13441 sayılı Bazı Faaliyetler İçin PCR Zorunluluğu konulu Genelgesi’dir. Bu genelgede okullarda aşı olmayan eğitim çalışanlarının PCR testi yaptırma zorunluluğuna dair hiçbir hüküm yer almamaktadır.

 

Dolayısıyla şahsımı aşı veya test yaptırmaya zorlayan idari tedbirlerin/tasarrufların hukuki ve kanuni hiçbir dayanağı bulunmamaktadır.

 

Türkiye’nin de taraf olduğu Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşmesi’nin 2 nci maddesi, insanın önceliğini esas almakta ve “İnsanın menfaatleri ve refahı, bilim veya toplumun menfaatlerinin üstünde tutulacaktır.” hükmünü içermektedir. Bu doğrultuda insanın kendi menfaatleri, örneğin, insan sağlığı, toplumun genel menfaatlerinin üstünde tutulacaktır. Sözleşme’nin 5 inci maddesinde ise “Sağlık alanında herhangi bir müdahâle, ilgili kişinin bu müdahâleye özgürce ve bilgilendirilmiş bir şekilde muvafakat etmesinden sonra yapılabilir.” hükmünü getirerek müdahâlelerin ancak özgür iradeye dayanabileceği belirtmektedir.

 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 6 ncı maddesi hükmüne göre kişilerin sağlığına ve sağlık durumuna ilişkin veriler özel nitelikte kişisel verilerdir. Söz konusu kanun hükmüne göre özel nitelikte kişisel verilerin ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır. Bu çerçevede sağlığıma/sağlık durumuma ilişkin bilgiler ihtiva eden aşı ve PCR test sonuç bilgilerinin özel nitelikte kişisel veri olduğuna; mahkeme kararı olmaksızın idari tasarruf veya kararla tarafımdan bu bilgilerin istenilemeyeceğine şüphe yoktur.

 

Tarafımdan aşı veya PCR rest sonucu bilgisi istenilmesinin hukuki ve kanuni bir dayanağı bulunmadığı gibi şahsımdan bu bilgilerin istenilmesi ve söz konusu bilgileri vermeme bağlı olarak herhangi bir yaptırımla/tedbirle karşı karşıya bırakılmam da 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun ihlali yanında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 134 üncü maddesindeki “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve 135 inci maddesindeki “kişisel verilerin kaydedilmesi” suçlarına vücut verecektir.

 

Bu itibarla hukuki ve kanuni dayanaktan yoksun ve konusu suç teşkil eden aşı veya PCR test sonucu bilgisinin tarafımdan istenilmesine muvafakat vermediğimi ve söz konusu bilgileri vermeyeceğimi, herhangi bir yaptırımla karşı karşıya bırakılmamamı, aksi halde yukarıda mezkûr yasal haklarımı kullanacağımı beyan eder; gereğini arz ederim.

 

İsim&Soyisim

İmza

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam212
Toplam Ziyaret3727415
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Takvim