• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

RedBull yavaş yavaş öldürüyor mu?

Haber Merkezi / TIMETÜRK

Fransa ve Danimarka Red Bull'u yasakladı!


RedBull yavaş yavaş öldürüyor mu?

Türkiye'nin dört bir yanında bulunan marketlerin meşrubat reyonlarında kendine yer bulan RedBull isimli enerji içeceği Fransa ve Danimarka'da yasaklandı.

Beyni uyaran ve büyük bir fiziksel güç sağlayan bir içecek olarak reklamları yapılan ve gazoz gibi zararsız, masum bir içecek olduğu iddia edilen RedBull, sözkonusu yasakla tekrar gündeme geldi.

'Milenyumun Enerji İçeceği', 'RedBull Kanatlandırır', 'Red Bull Bedeni ve Zihni canlandırır' gibi sloganlarla dünyanın dört bir yanında satışa sunulan RedBull, şu ana dek 100 ülkede distrübütörlük oluşturdu. Özellikle sporcuları ve gençleri hedef alan pazar ve reklam çalışmaları yapan RedBull, gittikçe popüler bir içecek haline geliyor.

1980'li yılların başında Dietrich Mateschitz formülü bulunan RedBull'un özünde, kafein ve taurin maddeleri ağırlıklı olarak bulunuyor. Avusturya'da büyük bir başarı sağlayan ve ciddi ilgi gören ürün, asıl büyümesini ise Avusturya dışına açılmakla sağladı.Avrupa'nın dört bir yanında yükselen satış oranları ise RedBull'un gücünü daha da arttırdı.

RedBull'un Gerçek Yüzü!

Peki işin aslı, RedBull'un bulunuş ve büyüme hikayesindeki kadar masum mu?

Fransa ve Danimarka, Glukuronolakton isimli oldukça tehlikeli ve yüksek miktarda enerji sağlayan bir kimyasal içerdiği gerekçesiyle RedBull'u yasakladı. Bu kimyasal, ilk olarak ABD tarafından Vietnam'daki askerlerine enerji sağlamak ve konsantrasyonları arttırmak için kullanılırken, anında enerji vermesiyle tanınıyor. Vücutta bulunan doğal kimyasallardan birisi olan ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayan kimyasalın yüksek miktarda alımı ise ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Türkiye henüz hiçbir önlem almadı!

Tıbbi destek olarak doktor kontrolünde kullanılmadığında bu kimyasalın nasıl etkileri olduğu da Amerikan askerlerinin üzerinde görülmüştü. Şiddetli migren, beyin tümörleri ve karaciğer yetmezliği.

İçerdiği bu kimyasal sebebiyle spor yaptıktan sonra kullanılması oldukça riskli olan RedBull, bu gibi durumlarda ani krizlere yol açabiliyor. Özellikle kalpten pompalanan kalp miktarını arttıran RedBull, ani beyin kanamalarına da yol açabiliyor. Ayrıca alkol ile birlikte kullanılması da karaciğerde büyük yıkımlara sebebiyet verebiliyor. Ayrıca, RedBull'un düzenli tüketimi dönüşü olmayan sinirsel rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı RedBull'un insan vücudu için saatli bir bomba gibi olduğu uzmanlarca ifade edilirken, Sağlık Bakanlığı'nın RedBull ile ilgili bir önlem alıp almayacağı merak ediliyor. (timeturk)
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam211
Toplam Ziyaret3727414
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Takvim