• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Alexa

Custom Search

KIRLARA VEDA-Adnan Özer

KIRLARA VEDA

 
Gözyaşlarının gücü vardı eskiden; ırmak yüklü adamlardık tuz katarlarının ardınca giden, gölgemizde damlaların bıraktığı izlerden açılırdı hayal tuzun suda bukağısı çözülürken. 

Utanır arınırdık şehirde fazla kalmak suçundan; akıl danışırdık yağmura: Nasıl döneriz evlerimize doğu yollarından; nasıl fener yapıp kemiklerimizden, tütsüleriz gecenin mor arılarını çıkınca kovanından?

Çoraksa gece: Saçlarda yıldız, gözlerde yine yağmur, sarı bir zaman dilimi gibi yanan fenerler (mum yanar, yağ dolanır, mumyalar toprağı çamur), kanda yaralar gibi gülün ağrıttığı dikenler..

Ardımızda yoksul ve yerli bir söylenti, böyle yürürdük ateşli ekinler gibi menzilsiz. Yoktu buğdaya un olmaktan ötesi; bulgur çeken kadınlardan doğduk ya biz, güneşi taşta sırmalayan o kırıntı bilgeleri, aya bakan sundurmalarda çatlak topuklu annelerimiz, sıcak bağımız, güleç mısırımız, dindar soğan tilmizleri, o topuklar, ah o topuklar ve kerpici terk edişimiz..

Kızıl toprak ve iri saman, yani Allah'ın harcı gözyaşlarının gücüyle eskiden serin eviçlerinde sarı bir mahremlik sunardı, yağmur bir dua gibi geçerdi pencerelerden; yetim insan toprağın vicdanıyla doyardı..

Demem o ki, gözyaşlarının gücü vardı eskiden...

 
Adnan Özer
( 1957 -       )


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret2893062
Saat
NAMAZ VAKİTLERİ

SAYFAMIZI BEĞENİN
VİDEOLAR

halilakpinarcom videoları Dailymotion'da

GAZETEKAMU.COM
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 34° 19°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.22446.2493
Euro7.31827.3476
Takvim
İL İL TÜRKİYE
NAPOLYON TIKLA ÜYE OL
Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!