• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

ATAMA SORUNU VE İL MİLLİ EĞİTİME SORULAR

ATAMA SORUNU

Bazı basın yayın organlarının 12 Temmuz Salı 2011 tarihli baskısında yönetim kurulu üyemiz Feridun Sarıkavak’la ilgili durum basın aracılığı ile kamuoyuna yansımıştır.

 

Konunun yönetim kurulu üyemizle alakalı oluşu ve açıklanması gereken tarafları itibariyle sendikamız tarafından bilgilendirilme yapılması lüzumlu hale gelmiştir.

 

Yönetim kurulu üyemiz Feridun Sarıkavak Sümer Mehmet Ali Ülker İlköğretim Okulu müdürü iken; 05.06.2010 tarih ve 204 protokol no’lu yazıyla Sümer Mehmet Ali Ülker İlköğretim okulu kapatılarak söz konusu okula karşılık Mükerrem Mehmet Eke İlköğretim okulu yapılmıştır. Protokol gereği, Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’nın 13 Mayıs 2011 tarihinde Denizli ziyaretinde yönetim kurulu üyemiz Feridun Sarıkavak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 10 Mayıs 2011 tarih ve 15845 sayılı yazısıyla okulu açılışa hazırlamak için gerekli iş ve işlemleri yerine getirmekle görevlendirilmiştir. O günkü şartlar gereği okulun iş yükünü çekmesi, Sayın Başbakanımızın Denizli ziyaretinde açılışla ilgili tüm hazırlıkları yapması için görevlendirilmesinde sakınca görmezken ve süreçten görevini hakkıyla yerine getirerek alnının akıyla çıkmış olmasına rağmen bilinmeyen ve tarafımızdan henüz anlaşılamayan bir nedenle üstelik 4688 sayılı sendikalar kanunun 18. Maddesinde:   “Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin işyerini haklı bir sebep olmadıkça ve sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremez.” Hükmüne de aykırı bir şekilde tıpkı sürgüne edercesine tayini Akköy-Gölemezli İlköğretim okuluna çıkartılmıştır.

 

Yönetim Kurulu üyemiz zor şartlarda işin ehli olarak görülmüş okulu En zor günlerinde devr almış ve Sayın Başbakanımızın katıldığı açılışa hazırlamışken sonraki süreçte; yapılan protokolün gereklerini yerine getirmeyerek, inceleme raporlarını değiştirerek ve yönetmeliğin ilgili maddelerine aykırı ve dahası sendikalar kanununa aykırı bir şekilde davranmış olması kamuoyunun olduğu gibi bizim içinde merak konusudur.

 

Sendikamız hem eğitim alanında kanuna ve yönetmeliklere aykırı iş ve işlemlerin yapılıyor oluşu hem de söz konusu şahsın yönetim kurulu üyemiz oluşu hususuyla konuyla yakından ilgilenmekte; gerekli makamlara gerekli yazıları yazarak bilgi ve görüş almaktadır. Süreç tarafımızdan hususiyetle takip edilecek ve gerekli bilgi ve belgelere ulaşıldıktan sonra konu kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

 Okunma Sayısı: 175 

 

BU BASIN AÇIKLAMASINA DENİZLİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MAHMUT OĞUZ'UN CEVABI 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, "Eğitim-Bir-Sen Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Feridun Sarıkavak'ın, sebep belirtilmeden ve sendikalar hükmüne aykırı olarak görev yerinin değiştirildiğine" dair iddialarla ilgili olarak, "Hiç kimsenin ayrıcalığı yoktur, sadece sağduyu, yönetmelik, kanun ve nizam üstünlüğü vardır" görüşünü ifade etti.

Oğuz, yaptığı yazılı açıklamada, Feridun Sarıkavak'ın, bu okul yerine Akköy-Gölemezli İlköğretim Okulu'na atanmasına ilişkin, üyesi bulunduğu sendika tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

Oğuz, devlette kurum yönetiminin, mevzuat, yasa, yönetmeliklerle yapıldığına işaret ederek, "Herkes açıklama yaparken yalan, yanlış, mesnetsiz açıklamalar yerine, halkımızı inandırıcı doğru bilgiler vermelidir. Türk milli eğitimi hepimizin, bütün okullar bizim, müdürler bizim, öğretmen arkadaşlar bizimdir. Hiç kimsenin ayrıcalığı yoktur, sadece sağduyu, yönetmelik kanun ve nizam üstünlüğü vardır" ifadelerini kullandı.

SENDİKAMIZIN BU AÇIKLAMA ÜZERİNE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI 

DENİZLİ 
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SORULAR

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SORULAR

Bir süre önce basında “Başbakan Gitti, Müdürlük Bitti” şeklinde habere konu olan ve Sendikamız tarafından kamuoyunu bilgilendirmek için yapılan açıklamaya MEM tarafından verilen cevabın gerçeklerden uzak ve kamuoyunu yanıltıcı içerik arz etmesi sebebiyle aynı konuda aşağıdaki hususları kamuoyuna açıklamayı görev biliyoruz.

 

            İlk İnceleme Raporunda Neden Değişiklik Yapılmıştır ve Görev Başka Müfettişlere Verilmiştir?

Yapılan ilk inceleme raporu Sümer Mehmet Ali Ülker İlköğretim Okulunun yalnız taşınması yönünde iken ikinci inceleme raporunda neden Dr. Bekir Sıddık Müftüler İlköğretim Okulu ile birlikte taşıma raporu hazırlanmıştır? Bir haftalık süre içinde İkinci rapora neden ihtiyaç duyulmuştur? İkinci rapor istenen sonuca ulaşmak için mi ilk raporu düzenleyen müfettişlere verilmemiştir? Bu İş ve işlemlerdeki çelişkiler sonradan oluşan niyetlerden dolayı yapılan güzergâh değişikliğinden mi kaynaklanmaktadır.

Kapatma Oluru Alıp, Müdürlük atamasını Okul Birleştirme Üzerinden Yapmakta ki Niyet Nedir?

Onay “okul kapatma” olarak alınmış, Müdür atamasında neden “okul birleştirme” uygulanmıştır? Asıl açıklanması gereken budur. Hukuk bunun neresindedir? Umuyor ve bekliyoruz ki kurum yetkilileri bu konu da sendikamızı ve kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirecektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü cevaben yaptığı basın açıklamasında; konuyu okul birleştirme cihetiyle ele almış bununla ilgili belge göstermiş fakat konuyu okul kapatma boyutunda ele almadığı gibi bununla ilgili düzenlenen ilk inceleme raporundan hiç bahsetmemiştir. Bu da kamuoyunda işlerine gelen belgeleri paylaşıp işlerine gelmeyen belgeleri saklıyorlar mı acaba şüphesi uyandırmıştır. 

Sayın Valimiz Doğru Bilgilendirilmiş midir?

Yapılan açıklamada sendikamızı “yalan, yanlış ve mesnetsiz bilgilerle kamuoyunu yanıltmak”la suçlayan irade asıl yukarıdaki hususlarda Denizli Valisi Sayın Yavuz ERKMEN’i ve Milli Eğitim Bakanlığını yanıltmadığını ortaya koymalıdır.                   

Sayın Valimizden konuya ilişkin ve özellikle onayda kapatma olur’u alındığı halde atama işlemlerinin birleştirme üzerinden nasıl yapılabildiğine ilişkin inceleme ve sorumluları hakkında gerekli işlemleri yaptırmasını beklemekteyiz.

Yeni yapılan okula müdürlük ataması madem Ek’2 hükümlerine göre yapılacaksa Sayın Başbakanımızın yapacağı açılışa okulu hazırlama görevi neden Ek’2’ye göre atanacak müstakbel müdüre değil de Feridun Sarıkavak’a verildi? İşini başarıyla yapmış olmasının sonunda ödüllendirilmesi gerekirken sürgüne gönderilmesi ne kadar etiktir?

Kanun ve Yönetmelik Tarafsız Uygulanmış mıdır?

Milli Eğitim Yetkililerini mevzuatı tekrar tekrar okumaya davet ediyoruz. Mevzuatta açık şekilde Kapatılan okulun müdürünün ataması yapılırken  “isteği dikkate alınarak” hükmü niçin görmezden gelinmiştir? Yönetim Kurulu üyemiz Feridun Sarıkavak’ın ataması yapılırken isteği dikkate alınmış mıdır? Alınmışsa belgesi var mıdır?

Sendikal Güvence Neden Yok Sayılmıştır?

Sendika yöneticilerinin güvencesi olan 4688 sayılı sendikalar kanuna göre “iş yeri temsilcisi ve yönetim kurulu üyesinin yeri açıkça bir neden belirtilmedikçe değiştirilemez” denilmesine rağmen bu kanuna aykırı bir atama yapılırken bu kanun görmezden gelinerek bir suç mu işlenmiştir yoksa bilinmediği için basiretsizlik mi gösterilmiştir?

Yukarıdaki sorular çerçevesinde aradığımız hakkımızın “ayrıcalık isteği” olarak kamuoyuna takdim edilmesi tüm üyelerimizin haklı tepkilerine neden olmuştur. Eğitim-Bir-Sen her zaman haklının ve hakkın yanındadır.

Yapılan atamalara ve dağıtılan görevlere bakıldığında, bu tercihlerin liyakate göre mi ayrıcalığa göre mi yapıldığı zaten anlaşılmaktadır. “Kimsenin ayrıcalığı yok” sözü de kurumuş, gün ışığında solmuş satırlarda kalmaktadır. Bu da eğitim çalışanlarının ve kamu vicdanın hep hatırındadır.

 

 

 Okunma Sayısı: 141 Tarih: 2011-07-23

 


Tarih: 2011-07-13

 Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret3702056
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.304532.4339
Euro34.423434.5613
Takvim