• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

PROMOSYON SORUNLARI İTİNAYLA ÇÖZÜLÜR


PROMOSYON SORUNLARI İTİNAYLA ÇÖZÜLÜR

İlimizde geçen yıl yapılan promosyon anlaşmasıyla ilgili yaşananları eğitim camiası bilmektedir. Yaşanan sıkıntılarla ilgili Eğitim-Bir-Sen duruma müdahale etmiş, hukuki girişimlerde bulunarak ve Denizli Valiliğini göreve çağırarak facianın derhal önlenmesi için çağrı yapmıştı. Gelinen noktada Eğitim-Bir-Sen’in o gün yaptığı itirazların ne kadar mühim ve haklı olduğu anlaşıldı. Nitekim 4/c kadrosunda bulunan eğitim çalışanlarının 1 ay izne çıkarılmaları dolayısıyla maaş alamadıkları için maaş hesaplarındaki 1 aylık hareketsizliği fırsat bilen banka 4/c li personeli promosyondan mahrum bırakmıştı. Bu durum yapılan anlaşmanın ne kadar dikkatsiz hazırlandığı ve eğitim çalışanlarını korumaktan uzak olduğunu açıkça ortaya koydu.

 

Yetkili olduğu takdirde bu sorunlarını aşacağını ve her konuda tüm eğitim çalışanlarını koruma ve haklarını gözetme konusunda azami itina göstereceğini deklare eden Eğitim-Bir-Sen 15 Mayıs 2011 de yetkiyi devralır almaz 4/c li personelin bu promosyon mağduriyetini gidermek için çalışmalara başladı. Bir taraftan resmi görüşmeler yaparken diğer taraftan da avukatı aracılığıyla dava sürecine girerek resmi makamların ve ilgili kurumların bu hakkı vermekten kaçınması halinde gerekirse mahkeme yoluyla bu hakkı almaya gayret göstererek bu konuyu ne kadar hassasiyetle ele aldığını gösterdi.

 

Nitekim yapılan çalışmalar sonucunda Finansbank ile yapılan anlaşma neticesinde her personele 645 TL peşin ödenmesi koşuluyla 3 yıllık anlaşma imzalandı. Diğer eğitim çalışanlarının içinde olduğu 5 yıllık taksitli anlaşmayla mukayese edildiğinde sürenin kısalığı ve peşin ödenmesi bakımından daha avantajlı bir anlaşma olduğu gayet açıktır.

 

4/c li personelin bu mağduriyetini gidermekle yetinmeyen Eğitim-Bir-Sen bazı ilçelerde promosyon alamayan eğitim çalışanlarının da resmi ve hukuki yollardan hakkını aramış, çalışanlara öncülük etmiş bir çok ilçede promosyon payı almıştır.

 

Buna benzer bir promosyon problemi de Pamukkale Üniversitesi’nde yaşanmaktadır. Konuyla ilgili açıklama yapmak üzere sözü üniversite Şube Başkanımız Prof Dr. Alaattin Şen e  bırakıyorum.

 

 

 Geçtiğimiz aylarda üniversite şubemizi kurup Eğitim-Bir-Sen üniversite şubesi olur olmaz önceki rektör döneminde imzalanan tüm üniversite çalışanlarını mağdur ve mahrum eden anlaşmayı hukuken avukatına inceletmiş ve birçok bakımdan hukuka aykırılığını tespit ettikten sonra ihtar çektik.

Pamukkale Üniversitesi çalışanlarına ilişkin Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü ile Türkiye Garanti Bankası A.Ş Denizli Şubesi arasında 23.08.2006 tarihli imzalanan Promosyon ödemelerini de kapsayan protokolün normal süresinin 01.02.2012 sona ereceği yönündeki hükmüne rağmen daha sonraki bir tarih olan 13.05.2008 tarihinde protokolün uzatılmasına yönelik ek protokol imzalanarak hukuka ve ilk protokole aykırı ve üniversite çalışanlarının hakları aleyhine imzalanan ve üniversite çalışanlarına yönelik promosyon ödemesi içermeyen süre uzatımına ilişkin ek protokolün  FESH EDİLMESİ ve ek protokolde Üniversite lehine 350.000.-TL’lik elde edilen mali hakkın genelge uyarınca çalışanlara ödenmesi gereken kısmının çalışanlara eşit, adil ve dengeli biçimde dağıtılması   için talebini iletmiş gerekli adımlar atılmadığı takdirde hukuki süreci başlatacağını deklare etmiştir. Promosyonlarla ilgili üniversite çevresinde dillendirilen bazı duyumlar mide bulandırıcı boyuttadır. Kamuoyunun merak ettiği bazı soruları sormak istiyoruz.

 

1- Süresi bugün dolan promosyon anlaşmasının uzatma anlaşması niçin 3 yıl önce uzatıldı?

2- CUMHURİYET MİTİNGLERİNE ÖĞRENCİ TAŞINDIMI?

3- TAŞINDIYSA ÖĞRENCİ taşınmasıyla ilgili kaynak nereden elde edildi? Promosyon paralarıyla ilgisi varmı ?

4- ÇALIŞANLARIN HAKLARI OLAN BU PROMOSYON PARASI NERELERDE KULLANILDI?

5- BU PARALARIN NERELERE KULLANILACAĞI İLE İLGİLİ YÖKTEN İZİN ALINDIMI?

 

Konu ile ilgili Yök’ü,  Sayıştayı hareket geçmeye Cumhuriyet savcılığını ise resen olaya el koymasını istiyoruz.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret3705024
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Takvim