• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma

 

Sayın Okul Müdürüm

Değerli öğretmenlerim,

ve Kıymetli arkadaşlarım !

 

Bugün Cumhuriyet Bayramının 93.. yıldönümü nedeniyle toplanmış bulunmaktayız.

 

 İnsanlık, tarih boyunca adalet, iyilik, istişare ve eşit haklara sahip olma gibi bazı değerlerin arayışı içinde olmuştur. Toplumlar, bu değerlerin hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla, değişik yönetim biçimlerini uygulamış ve bu konuda daima daha iyinin peşinde olmuşlardır. Arayışlar neticesinde, bu değerlerin güzel bir biçimde gerçekleşmesine imkan veren Cumhuriyet idaresine ulaşılmıştır. Cumhuriyet, dinimizin öngördüğü istişareye dayalı, hak ve özgürlükleri teminat altına alan, insanların yeteneklerini ortaya koyabilmelerine imkan tanıyan, düşünce ve inançlarını serbestçe ifade edebilecekleri bir idare şeklidir.

 

Kur'an ve Sünnet, ortaya koyduğu üstün değerlerle toplumların kendi hayat şartlarını güzelleştirmelerine yardımcı olmuş, her hangi bir yönetim şekli önermese de "Şûra" prensibini getirerek, toplum işlerinde fertlerin katılımına fırsat tanımıştır. Dinimiz her vesileyle insanlar arasında adaleti ve iyiliği emrederken, fikir ve ifade özgürlüğünü, temel hak ve özgürlüklerde eşitliği ve istişareyi öngörmüştür.

Al-i İmran Suresi 159. ayeti bizlere bu konuda şöyle ışık tutmaktadır: " (Ey Muhammed!) İşlerinde onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (Ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever"

 

Yıl 1918. Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik, bir durgunluk. Elde hiçbir şey yok; ne top, ne tüfek ne de derli toplu bir kuvvet. Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiş.

 

Bu millet her şeyi yapabilirdi; yeter ki kendine güvensin azmetsin.Çünkü bu gücünü 1915’te Çanakkale’de onbinlerce şehit vererek yüreğindeki imanıyla göstermişti.

 

Anadoludur bu teslim olur mu düşmana bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır teslimiyete,tutsaklığa,Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz daha son destan yazılmamıştı.

  halilakpinar.net

Bir heyecan kaplıyor Anadolu’yu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını.Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu., tırnağıyla  canıyla kanıyla  katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, herkeste aynı duygu, herkeste söz: “Ya İstiklal Ya ölüm!”  

 

                Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamaz; çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında  kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna güllesine göğsünü siper edenlerin  yurdudur.

  halilakpinar.net

               Takvimlerin 29 Ekim’i gösterdiği gün ilan edildi cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti  devleti ve milletiyle içte ve dıştaki hainlere,dış mihrakların “üst akılların” “emperyalist,Siyonist” güçlerin maşa olarak kullandığı adı birbirinden farklı terör örgütlerine karşı mücadele etmeye devam etmektedir.

  halilakpinar.net

                 Sevgili arkadaşlar, milletimizin geleceğinin sizlerin elinde olduğu şuurunda olarak aynı duygularla,bir ve beraber olarak,uyanık olarak,üzerimizde oynanan karanlık oyunları bozmak aynen 15 Temmuz darbe ve işgal teşebbüsünde olduğu gibi canımızla,iman dolu kalbimizle bu planları yapanların tuzaklarını geri püskürtmek ve bu tuzakları başlarına geçirmek azmi ve kararlılığında olmalıyız.

 halilakpinar.net

                  Büyük milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlar, Tüm kahramanlarımıza, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmet duygularımla anar, saygılarımı sunarım.

 Bayramınız kutlu olsun!  

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam211
Toplam Ziyaret3727414
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Takvim