• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/halilakpinar
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
 • https://www.twitter.com/halilakpinar
 • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
 • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

KPDS Nedir?

KPDS Nedir?

KPDS sınavı yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

(aylıklarını bu kanunun ek geçici maddelerine göre alanlar dahil), 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre çalışmakta olanların, kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c maddesine tâbi sözleşmeli personelin katıldığı sınavdır.

KPDS Nerelerde Kullanılmaktadır?

KPDS çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Kamu Kurumlarının Yurtdışı Teşkilatlarında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer kamu görevlilerinin bu sınava girmesi gerekmektedir.
 • 657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak çalıştırılacak mütercim veya tercümanlar ile çözümleyici ve programcıların bu sınava girmesi gerekmektedir.
 • 657 sayılı kanun, 926 sayılı TSK Personel kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre çalışmakta olanlar ile 399 sayılı KHK'nin 3/C maddesine göre çalıştırılan sözleşmeli personel olarak çalışanlardan KPDS tazminatı almak isteyenlerin bu sınava girmesi gerekmektedir.
 • Doçentlik sınavına girecek adayların bu sınava girmeleri ve bu sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.
 • Doktora ve Sanatta Yeterlik Sınavına girecek adayların bu sınava girmeleri ve en az 60 puan almaları gerekmektedir.
 • Araştırma Görevlisi kadrolarına atanmak isteyenler için 1999 yılında KPDS'den 60 puan alma şartı istenmiştir. Bu zorunluluğun tekrar istenip istenmeyeceği konusunda bir kesinlik yoktur.
 • YÖK kanalıyla Yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek isteyenler için 1996 yılında bu sınavdan 40 puan alma zorunluluğu istenmiştir.  Bu zorunluluğun tekrar istenip istenmeyeceği bilinmemektedir.
 • Bunların dışında KPDS sınav sonuçları yüksek lisans (bilhassa tezli yüksek lisans) başvurularında da istenmektedir. Tezli Yüksek Lisans başvurularında bir çok üniversite ve enstitünün yabancı dil yeterliliği arıyor olması sebebiyle KPDS sınav sonuçları yüksek lisans başvurularında yabancı dil yeterlilik belgesi olarak kullanılabilmektedir.  Yüksek lisans başvuruları için KPDS sınavından kaç puan alınması gerektiği en az 45 olarak belirlenmiş olmakla birlikte başvuru yapmak istediğiniz üniversiteye göre farklılık göstermektedir.  Başvuru yapmak istediğiniz enstitüden kaç puan istendiğini öğrenebilirsiniz.

Bazı Üniversitelerin 2009 -2010 KPDS Puan Talepleri 

KPDS İçin Ne Kadar Puan Almak Gerekir?

31/07/2008 tarihli ve 26953 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin "Merkezi Sınav ve Giriş Sınavlarına İlan ve Başvurma Şartları" adlı

İkinci Bölümün 6. Maddesinde:

"Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atamada Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) en az 70, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak." ve "Yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlarda bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda aranacak dil puanında Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi ve Yabancı Dille Eğitim-Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır."

hükümleri yer almaktadır. (bkz: 31/07/2008 tarihli 26953 Sayılı Resmi Gazete)

İkinci Bölümün 7. Maddesinde ise:

"Yabancı dil okutmanı başvurularında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az 80 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak."

hükmü yer almaktadır.

Yüksek lisans başvuruları için gerekli KPDS puanları üniversitelere ve enstitülere göre farklılık göstermektedir.  Enstitüler başvuru koşulları arasında başvuru için gerekli minimum KPDS puanlarını da açıklarlar.

KPDS Puan Cetveli

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

KPDS SINAVINDA
ÇOK ÇIKAN KELİMELER LİSTESİ

HARF SIRASINA GÖRE
 • 90 - 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
 • 80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
 • 70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
 • 60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
 • 50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi,

olarak değerlendirilmektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret3717199
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Takvim