• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilakpinar
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05056611119
  • https://www.twitter.com/halilakpinar
  • https://www.instagram.com/halilakpinar1453
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-evvQhDvbJLw5bg_A8P1Q
Üyelik Girişi
MUHTEVA
Site Haritası

Custom Search

Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza Kampanyası

 

Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza Kampanyası

Konfederasyonumuz Memur-Sen, ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’ başlattı.

Memur-Sen Başkanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, kampanyanın bugün itibarıyla başladığı, bir ay içinde tamamlanacağı ve toplanan 10 milyon imzanın Başbakanlığa verileceği açıklandı.

Açıklamada, Memur-Sen’in kurulduğu günden beri temel hak ve özgürlüklerden yana taraf olduğu, bunun aksi uygulama ve dayatmaların karşısında olduğu hatırlatılarak, “Savunduğumuz değer ve ilkelere yönelik dayatmaların da her zaman karşısında durduk. Bu anlamda, son olarak 30 Kasım 2012’de TBMM önünde bir eylem yaparak kamu görevlilerinin kılık ve kıyafet özgürlüğünü elde etmelerine yönelik başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Eğitim-Bir-Sen de, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilde basın açıklamaları ve 2 Ocak 2013’te yeni yılın ilk mesai gününde işyerlerine serbest kıyafetle giderek ile devam ettirmiştir” denildi.

650 bin üyesiyle kamu çalışanlarının en büyük konfederasyonu olan Memur-Sen’in bu noktada kamuoyunu da eylemlilik sürecine dahil edecek şekilde, Başbakanlığa sunulmak üzere ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza’ toplama kararı aldığı belirtilen açıklamada, saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, Anayasa’da ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesi istendi.

Referandumla kadınlara pozitif ayrımcılığın onaylandığına dikkat çekilen açıklamada, kamuda kadınların kategorize edildiği ve başörtüsü sebebiyle ayrımcılık uygulandığı ifade edildi. Başörtüsü yasağının, kadın-kadın eşitsizliğine de neden olduğunun belirtildiği açıklamada, kamuda başörtüsüyle görev yapan kadın çalışanlara zorla başlarının açtırıldığı, bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulandığı dile getirildi.

Memur-Sen Başkanlar Kurulu açıklamasında, imza kampanyasının işleyiş sürecine ilişkin ise şu açıklamalara yer verildi: “Çalışma hayatında başörtüsü yasağının kalkması talebimizi de içeren ve 30 günde toplayacağımız, irade beyanı niteliğindeki imzaları hayata geçirilmek üzere Başbakanlığa sunulmak üzere bugünden itibaren kampanyamızı başlatıyoruz. İmzaların Başbakanlığa verilmesinden sonra başta, konuya ilgi ve destekleri için Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, TBMM ve siyasi partilere de bilgi verilecektir. Ülke genelinde tüm kamu çalışanlarını kapsayacak imza kampanyamız, konfederasyonumuza bağlı 11 sendika, şube başkanlıkları, il, ilçe ve işyeri temsilcilikleri tarafından stantlar açılacak yürütülecek. İmza kampanyamız, konuyla ilgili yapılacak sempozyum, panel, konferans, afiş ve benzeri çalışmalarla gündemde tutulacaktır. Şubelerimizde toplanacak imzalar daha sonra konfederasyonumuza aktarılacak ve tüm genel başkan ve genel merkez yöneticilerimizin katılımıyla Başbakanlığa teslim edilecektir.”

Açıklamada, kılık-kıyafet yasağı sebebiyle birçok bedelin ödendiği, yeni bedellerin ödenmemesi için yasağın kalkması istenirken, toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle kurum ve kuruluşlara da imza kampanyasına destek olma çağrısı yapıldı. 

 İMZA FORMU İÇİN TIKLAYIN.YAZDIRIN.İMZALATIN.DOLDURUP İŞYERİ EĞİTİM-BİR-SEN TEMSİLCİMİZE YA DA DOĞRUDAN EĞİTİM-BİR-SEN ŞUBEMİZE GETİRİN.(SALTAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN YANINDAKİ PEKDEMİR'İN KARŞI SOKAĞINDA )

BAŞKANLAR KURULU AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ...


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam144
Toplam Ziyaret3735320
VİDEOLAR
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Takvim